11-ci Azərbaycan Beynəlxalq Sığorta Forumunun birinci günü uğurla yekunlaşıb
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının strateji dəstəyi və Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutan Forum bu ilin 24-25 iyun tarixlərini əhatə edir.
Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının İcraçı direktoru Abas Miskərli rəsmi salamlama ilə tədbiri açıq elan edib.
Forumun rəsmi açılış hissəsində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarov, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, millət vəkili Azər Əmiraslanov, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İcraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının Müşahidə Şurasının sədri Ülviyyə Cabbarova və İcbari Sığorta Bürosunun İcraçı direktorunun müavini Seymur Mirzəyev çıxış edərək sığorta sektorunun cəmiyyətdə rolu və əhəmiyyətinə toxunub və son illər sektorda müşahidə olunan artım dinamikasını müsbət qiymətləndiriblər.
Daha sonra Forumda "Özəl pensiya sisteminin gələcəyi: beynəlxalq pensiya modelləri" və "Təkrarsığorta, təbii fəlakət riskləri (NatCat) və bazarın dayanıqlığı: şokların yumşaldılması" mövzularına həsr olunmuş panel müzakirələri təşkil edilib. Forum çərçivəsində həmçinin yerli sığorta şirkətlərinin rəhbərliklərinin də iştirakı ilə "Azərbaycanda sığortanın inkişafı: imkanlar, maneələr və həlli yolları" mövzusunda dəyirmi masa müzakirəsi təşkil olunub.
Ənənəvi olaraq Azərbaycanda keçirilən bu Forumda bu il 20-dən çox ölkədən (Qafqaz regionu, Orta Asiya, Avropa, Türkiyə, Rusiya və MDB ölkələri) peşəkar sığorta, təkrarsığorta və broker şirkətlərinin top-menecerləri, o cümlədən, dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, yerli sığortaçılar və aidiyyəti təşkilatların rəsmiləri iştirak edirlər.
Qeyd edək ki, 400-ə yaxın iştirakçının qatıldığı 11-ci "Azərbaycan Beynəlxalq Sığorta Forumu" 25 iyun tarixində də öz işinə davam edir.

The First Day of the 11th Azerbaijan International Insurance Forum Concludes Successfully
Organized by the Azerbaijan Insurers Association with the strategic support of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Forum takes place on June 24–25 of this year.
Abas Miskarli, Executive Director of the Azerbaijan Insurers Association, opened the event with an official welcoming speech.
During the official opening ceremony, Aliyar Mammadyarov, First Deputy Governor of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan; Azer Amiraslanov, Member of Parliament and Chairman of the Parliamentary Committee for Economic Policy, Industries, and Enterprising; Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication; Ulviyya Jabbarova, Chairperson of the Supervisory Board of the Azerbaijan Insurers Association; and Seymur Mirzayev, Deputy Executive Director of the Compulsory Insurance Bureau, delivered speeches highlighting the role and importance of the insurance sector in society, and positively evaluated the growth dynamics observed in the sector in recent years.
Subsequently, the Forum featured panel discussions dedicated to the themes "The Future of Private Pension Systems: International Pension Models" and "Reinsurance, Natural Catastrophe Risks (NatCat), and Market Sustainability: Mitigating Shocks." Additionally, a round-table discussion titled "Development of Insurance in Azerbaijan: Opportunities, Obstacles, and Solutions" was organized within the framework of the Forum, with the participation of executives from local insurance companies.
Traditionally held in Azerbaijan, this year’s Forum brings together top managers from professional insurance, reinsurance, and brokerage companies, as well as state officials, members of parliament, local insurers, and representatives of relevant organizations from more than 20 countries (including the Caucasus region, Central Asia, Europe, Turkey, Russia, and the CIS countries).
It is noted that the 11th Azerbaijan International Insurance Forum, attended by nearly 400 participants, continues its sessions on June 25.
AmCham’s Banking, Finance, and Insurance Committee Hosts Meeting on Property Insurance and Risk Protection