A delegation of Azerbaijan Insurers Association (AIA) management and a group of AIA member insurance companies are participating in the "XVI Global Health Insurance Conference" held in Amsterdam on September 19-20.
19-09-2024
In addition to Azerbaijan, insurers from about 50 countries are represented at the conference organized by "UNIGLOBAL" company.
Within the framework of the conference, the most advanced medical insurance innovations, adaptation strategies for future generations, and the effects of technological development on the insurance sector are topical topics of discussion.
The main purpose of the participation of the Association of Azerbaijan Insurers in the conference is to closely study the innovations recorded in the global health insurance markets and to determine the possibilities of integrating these innovations into the local market.