Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının (ASA) və yerli sığorta şirkətlərinin rəhbərliklərindən ibarət nümayəndə heyəti ABŞ-nin San-Fransisko şəhərində keçirilən “İnnovasiya və Təlim Proqramı”nda iştirak ediblər.
ASA-nın təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən səfər çərçivəsində yerli nümayəndə heyəti Stanford Universitetində keçirilən xüsusi təlim proqramına qatılıb. İştirakçılar, təlimlərlə yanaşı universitetin innovasiya ekosistemi ilə yaxından tanış olublar.
Proqram çərçivəsində nümayəndə heyəti “Google”, “Meta” və “Apple” kimi nüfuzlu beynəlxalq şirkətlərə səfər edib, bu qurumların innovasiya yanaşmaları və texnoloji inkişaf istiqamətləri barədə geniş məlumat əldə ediblər.
Azərbaycan sığortaçılarından ibarət nümayəndə heyəti, həmçinin, proqram təminatının inkişafında çevik idarəetmə yanaşmalarına həsr olunmuş “SCRUM” texnologiyası üzrə təlimdə də iştirak edib. Bu təlim çərçivəsində sığorta sektorunda proqram təminatının daha çevik və effektiv şəkildə hazırlanması imkanları müzakirə olunub.
Səfər zamanı innovativ startap şirkətlərlə də görüşlər keçirilib. Bu çərçivədə “Stack AI” və “Further AI” şirkətlərində təşkil olunan görüşlərdə süni intellektin sığorta sahəsində tətbiqi, xüsusilə risklərin qiymətləndirilməsi, müştəri xidmətləri və avtomatlaşdırma istiqamətləri üzrə təqdimatlar dinlənilib və müzakirlər aparılıb.

A delegation consisting of the leadership of the Azerbaijan Insurers Association and local insurance companies participated in the "Innovation and Training Program" held in San Francisco, USA.
During the visit organized by the AIA, the local delegation took part in a specialized training program conducted at Stanford University. Along with the training sessions, participants became closely acquainted with the university's innovation ecosystem.
Within the framework of the program, the delegation visited prestigious international companies such as Google, Meta, and Apple, obtaining extensive information regarding their innovative approaches and technological development directions.
The Azerbaijani insurance delegation also participated in a training on "SCRUM" technology, dedicated to agile management approaches in software development. During this training, the possibilities for more flexible and effective software development within the insurance sector were discussed.
During the visit, meetings were also held with innovative startup companies. In this context, during the meetings organized at "Stack AI" and "Further AI," presentations were delivered and discussions were held on the application of artificial intelligence in the insurance field, particularly in risk assessment, customer service, and automation.